Układanie kostki brukowej Kielce

Ułożenie kostki brukowej na podjeździe, parkingu, czy wykonanie schodów lub tarasu to tylko na pozór łatwa sprawa. Wielu osobom wydaje się, że to „pikuś”. Wykopać dół, wsypać troche kamienia, zagęścić jakąś niedużą zagęszczarką wyrównać i położyć kostkę. Tym czasem, nam nie raz zdarzało się poprawiać nawierzchnię po innych fachowcach, którzy przecież „znają się” na swoim fachu.

Układanie kostki brukowej

to dużo bardziej złożony temat, niż może się wydawać.

Dlatego warto postawić na

Profesjonalne usługi brukarskie Kielce

Najważniejsza jest wizja, szkic lub projekt.
U nas możesz zamówić projekt 3d.
Wtedy od razu widzimy jak ostatecznie będzię wyglądała ułożona kostka brukowa. Tym bardziej, że do wyboru macie Państwo wiele rodzajów, kolorów czy też wzorów układania kostki brukowej.
Kiedy już mamy zarys nawierzchni z kostki brukowej musimy poznać rodzaj gruntu na którym będzie układana kostka brukowa.

Liczy się doświadczenie

Dzięki tej wiedzy, doświadczony brukarz będzie wiedzał jaką podbudowę zastosować.
Tu nie chodzi tylko o jej grubość.
W zależności od przewidywanych obciążeń powinna wynosić
15cm w przypadku ciągów pieszych, 35cm na podjazd pod samochody osobowe i dostawcze do 10 ton.
Ważne: w grubość podbudowy nie wlicza się grubości układanej kostki brukowej, ani plantu (warstwy wyrównującej), a niektórzy fachowcy tak niestety robią.
Chodzi też o warstwy i frakcje zastosowanego kruszywa.

Państwu oraz nam zależy na tym, aby nawierzchnia przetrwała długie lata bez konieczności jej naprawy. Dlatego uważamy, że na tym etapie nie warto oszczędzać. Jako doświadczony brukarz powiem… lepiej zmniejszyć powierzchnię lub zaczekać i odłożyć potrzebną sumę.

Kolejnym etapem jest wyznaczanie wysokości oraz spadków układaniej kostki brukowej.
To zadanie również nie należy do łatwych. Przede wszystkim liczy się doświadczenie, potrzebny też jest sprzęt pomiarowy (niwelator) oraz „wprawne oko”.

Najgorszą możliwą rzeczą jest skierować spadek na budynek.
Laik może popełnić taką gafę (raz zdarzyło mi się, że inspektor budowy pomylił kierunki spadku na poziomnicy). Nie wspominam już o wyznaczeniu kątów itp.

Mając wyznaczone wysokości, spadki oraz zarys nawierzchni, możemy przystąpić do korytowania, czyli zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu rodzimego.
Na tym etapie również należy zachować precyzję. Dno wykopu powinno być wyprofilowane według naniesionych wcześniej spadków.
Zbyt głębokie koryto niepotrzebnie naraża inwestora na dodatkowe koszty związane z zakupem dodatkowej ilości kruszywa.

Kolejnym etapem jest wykonanie właściwej podbudowy.

To podbudowa jest gwarancją dobrze ułożonej kostki brukowej.
Tutaj stosuje się różne frakcje kruszyw, o różnych grubościach poszczególnych warstw.
Często na pierwszą warstwę trzeba dać piach lub (oraz) geowłókninę, która zabezpieczy przed przemieszaniem się materiałów poszczególnych warstw.
Każdą z warstw należy odpowiednio zagęścić. Nie nada się tu mała zagęszczarka. Tutaj potrzebujemy dużej maszyny o odpowiedniej wadze oraz sile wymuszającej.

Na tak przygotowanej podbudowie, po przygotowaniu warstwy wyrównującej (plantu) można zacząć układać kostkę brukową, którą na końcu należy zagęścić zagęszczarką płytową z gumą.

Układanie kostki brukowej Kielce           Usługi brukarskie Kielce           Kontakt